Type to search

POLITIKA SPRÁVY

Takto pripravil Kotleba Banskú Bystricu o státisíce!

Vyzerá to tak, že Marian Kotleba ešte na poslednú chvíľu robil, čo sa dá a odďaľoval odovzdanie župy. Podľa Luntera sa totiž za jeho pôsobenia horúčkovito tendrovalo, na poslednú chvíľu sa upravovali pracovné zmluvy a rozpredával sa majetok Banskobystrickej regionálnej správy ciest za smiešne sumy.

 

“Máme informácie, že na Úrade BBSK sa v posledných týždňoch a dňoch horúčkovito tendruje, na poslednú chvíľu sa upravujú pracovné zmluvy a nehospodárne rozpredáva majetok Banskobystrickej regionálnej správy ciest,” uviedli ľudia z Lunterovho tímu na tlačovej besede v Banskej Bystrici. Matej Bučko z tímu nového predsedu BBSK prezentoval najnovšie zistenia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

 

Verejný obstarávateľ vyhlásil 15 podlimitných zákaziek na stavebné práce rovnakého charakteru v rovnaký deň v priebehu približne 1 hodiny na EKS. Celková predpokladaná hodnota týchto zákaziek bola 8 506 395,71 € bez DPH, čiže viac ako 5 225 000,- € bez DPH určených pre nadlimitné zákazky na stavebné práce. 

 

Ján Lunter ešte na konci júna tohto roku podal so svojím tímom podnet na kontrolu ohľadne nezákonného verejného obstarávania rekonštrukcie ciest v kraji. Keďže išlo o nadlimitnú zákazku (hodnota vyše 8,5 milióna eur), ktorá sa nemala deliť, ale mala ísť štandardným verejným obstarávaním, vôbec sa nemalo súťažiť cez elektronické trhovisko. Navyše, súťažiaci mali údajne ani nie štyri dni na predkladanie ponúk.

 

ÚVO ešte vo februári tohto roka vo svojom uznesení jasne povedalo, že “zákazka na uskutočnenie stavebných prác, ktorej predmetom je najmä uskutočnenie stavby… je svojou povahou jedinečná, nie je bežne dostupná na trhu, a preto ju nie je možné zadávať cez elektronické trhovisko.”

 

Bučko v júni poukázal na hlavný problém. Kraj utrpel takouto súťažou/nesúťažou škodu. V prípade poriadne spraveného verejného obstarávania mohol kraj ušetriť prostriedky a použiť ich na potrebné veci ako cesty, školy či domovy sociálnych služieb. Medzi jednotlivými záujemcami totiž podľa neho neprebehla žiadna súťaž.

Korupcia a rodinkárstvo? Takto riadil Marian Kotleba župu v Banskej Bystrici

Marian Kotleba robil to, čo mnohokrát kritizoval na ostatných…

Firmy si vôbec nekonkurovali. V 14 z 15 prípadov nedošlo k výraznej úspore a v 10 prípadoch sa cena súťažou vôbec neznížila. Okrem jednej výnimky. v prípade jednej firmy zaplatí namiesto pôvodnej predpokladanej sumy 1,32 milióna eur, zaplatí kraj za zákazku iba 882-tisíc eur. 

 

Ďalším problémom súčasného župana je odpredaj prebytočného majetku Banskobystrickej regionálnej správy ciest. Viac ako 103 položiek bolo podľa zmluvy zo septembra tohto roka odpredanej za 1 euro.

 

Istá časť techniky je nepoužiteľná, ale mnohé z nich sú hodné toho, aby boli odpredané v súlade so zásadami hospodárenia s majetkom kraja,” povedal Stanislav Horník, poslanec zastupiteľstva BBSK za okres Detva. Medzi položkami, ktoré boli odpredané, je aj technika a automobily s rokom výroby 2008. “Mal byť vypracovaný znalecký posudok a mal sa odpredať za primeranú cenu, ktorá je trhová,” dodal Horník.

Takto vyberal Kotleba peniaze od svojich podriadených!

Zaujímavou kapitolou Kotlebovho pôsobenia v pozícii župana v…

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak