Type to search

SPRÁVY

Matovič stratil zábrany: Takto NECHUTNE sa pustil do svojich koaličných partnerov!

Téma interrupcií je aj napriek prebiehajúcej pandémii koronavírusu na pôde parlamentu stále živá a intenzívne diskutovaná. Premiér Igor Matovič sa však k tomuto návrhu postavil s ráznym odporom a šéfke výboru a zároveň koaličnej poslankyni adresoval veľmi ostré slová.



Po odsúdení návrhu Matovič predniesol nahlas svoje celkové dojmy z tejto témy, ktorej sa Cigániková intenzívne venuje. “Na tomto mieste by som povedal, že som veľmi rád, že matka Janky Cigánikovej nevyužila potratovú tabletku a že Janka Cigániková sa mohla narodiť a môže mať dnes aj takéto absurdné nápady, názory,” uzavrel túto tému Matovič, pričom aj sám moderátor v tej chvíli na istú chvíľu zamrzol a skonštatoval, že to bola “silná odpoveď”.

 

Cigánikovej sa v komentároch zastala aj mimoparlamentná politička Simona Petrík zo strany Spolu. “Toto je vrcholná neúcta k ženám a absolútny prejav ignorancie voči tak pokrokovej veci, ako je chemická forma interrupcie. Som bez slov, náš premiér je šovinistický sedlák. Janka Bittó Cigániková, vďaka, že si túto tému priniesla na pôdu parlamentu,” adresovala tieto slová Petrík predsedníčke výboru.



Premiéra pravdepodobne aj telefonicky kontaktovala. “Igor Matovič mi napísal aj správu, že si za tým stojí a nevidí na tom nič zlé. A mám ho nechať slobodne vyjadrovať jeho názory,” píše v úvode blogu Cigániková. “Toto som si vyslúžila za to, že na pôde parlamentu tlmočím názory popredných kapacít v odbore gynekológia a pôrodníctvo,” píše dotknutá šéfka výboru s tým, že práve v stredu organizovala diskusiu na tému interrupcie s dvoma odborníkmi.

 

Koaličných partnerov z konzervatívneho krídla zvozila aj za to, že nikto z nich na túto diskusiu neprišiel. “Na diskusiu som pozvala samozrejme aj pána ministra Krajčiho a všetkých členov výboru, medzi inými aj pani Záborskú. Táto príležitosť diskutovať ich evidentne nezaujala, nikto z nich neprišiel,” píše sklamaná Cigániková. Tá zastáva názor, že interrupcia aj formou tabletky je pre zdravie ženy podstatne menej riziková z hľadiska ďalšieho tehotenstva v budúcnosti ako chirurgický zákrok. “Bez potreby anestézie a zbytočných rizík je to jednoznačne šetrnejšia cesta ako chirurgický zákrok. Tzv. interrupčná tabletka sa v Európe používa vyše 30 rokov a jej zavedenie nemalo za dôsledok zvýšenie interrupcií. Väčšina interrupcií v Európe sa robí práve medikamentóznou formou,” uvádza poslankyňa, pričom si pomáha viacerými číslami v tabuľkách.


sk_SKSlovak
sk_SKSlovak