Type to search

ZAHRANIČIE

Putin má nad Slovenskom pevnú ruku! Na TIETO suroviny sme životne odkázaní

Životne odkázaní na ruské nerastné bohatstvo. To je situácia Slovenska, ale aj niektorých iných členských štátov Európy, vo vzťahu k Rusku.

Ak sa režim ruského prezidenta Vladimira Putina rozhodne v reakcii na západné sankcie obmedziť dodávky strategických surovín, tak Slovensko doplatí hlavne na vysokú závislosť od ruského plynu, ropy či jadrového paliva.

Jedným z najväčší spotrebiteľov plynu na Slovensku s podielom vyše desať percent je napríklad podnik Duslo Šaľa, ktorý vyrába hnojivá pre poľnohospodárov či močovinu Adblue pre motoristov. Železnú rudu a uhlie z Ruska odoberajú košickí oceliari a ruské jadrové palivo kupujú Slovenské elektrárne do našich nukleárnych reaktorov v Mochovciach aj Jaslovských Bohunicicach.

Ak by došlo k otvorenému vojenského konfliktu, slovenská ekonomika by pociťovala jeho dopady cez niekoľko priamych aj nepriamych kanálov, myslí si ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška. „K prvým bezprostredným následkom konfliktu by zrejme patrilo narušenie produkcie a prepravy tovarov z a cez územie Ukrajiny a Čierneho mora. Ďalším následkom by bol nárast cien poľnohospodárskych a energetických komodít, ako aj železnej rudy či hnojív,“ vymenúva možné riziká analytik. Podľa neho by slovenskí spotrebitelia aj podniky takýto vývoj pocítili ďalším rastom cien tovarov, potravín a energií respektíve vstupných surovín.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak