Type to search

POLITIKA

Fico: Vláda je rozbitá a z parlamentu je zoologická záhrada

Sme jediná krajina v Európskej únii a pravdepodobne aj na celom svete, ktorá nevie organizovať predčasné parlamentné voľby, povedal v TASR TV predseda Smeru-SD Robert Fico.

Vláda je rozbitá a nefunkčný parlament pripomína zoologickú záhradu. Štandardným riešením takejto krízy sú v demokratických krajinách predčasné voľby, vládna koalícia však robí všetko preto, aby možné neboli. V TASR TV to povedal predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

Menšinová vládna koalícia môže podľa neho dosiahnuť schválenie dôležitej legislatívy v parlamente dohodou so štandardnou opozíciou, politickou cenou za takúto dohodu by však boli predčasné voľby.

Druhou možnosťou sú podľa Fica ad hoc dohody s SaS a skupinami nezaradených poslancov, kde však nie je transparentné, za akú politickú cenu boli tieto dohody dosiahnuté. „Volebné obdobie sa dá dotiahnuť do konca, ale to tiež musí mať nejakú kvalitu. V situácii, keď má vláda v NR SR 73 poslancov, robia ad hoc dohody. Niektoré z týchto dohôd sú podozrivé,“ tvrdí Fico.

Na vypísanie predčasných volieb je zasa podľa nálezu ústavného súdu najskôr potrebné upraviť samotnú ústavu, v parlamente však podľa predsedu Smeru-SD na takúto ústavnú zmenu nie je politická vôľa. „Čo máme ďalej robiť? Vláda je rozbitá, parlament je nefunkčný. To je zoologická záhrada a nie parlament. A súčasne robia všetko preto, aby nebolo možné organizovať predčasné voľby,“ vyhlásil predseda Smeru-SD.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak