Type to search

POLITIKA

Ochrana a podpora týraných žien: Ročný program za 6000 eur a právnik či psychológ zadarmo

Daniel Ouzky
Daniel Ouzky júl 07

KDH chce presadiť komplexný ročný program ochrany a podpory pre ženy, ktoré sú obeťami domáceho násilia, v hodnote do 6000 eur. Zástupkyne hnutia o tom informovali na štvrtkovej tlačovej konferencii s tým, že je potrebné zlepšiť financovanie a dostupnosť služieb štátu pre týrané ženy.

KDH presadzuje ročný program sprevádzania v hodnote do 6000 eur, ktorý by samoživiteľom, ale aj rodinám v kríze počas jedného roka zadarmo poskytol právnika, psychológa, mentora, finančného poradcu či kariérneho poradcu,”priblížila členka vedenia KDH Martina Holečková.

Podotkla, že v mnohých prípadoch je páchateľom násilia partner ženy, s ktorým aj napriek tomu zostáva žiť. “Strach o vlastný život, o život detí, strach z naplnenia vyhrážok napríklad zabitím, nízka sebaúcta, obviňovanie za násilie, ekonomická závislosť. Aj z týchto dôvodov sú dôležité dostupné služby pre ženy zažívajúce násilie a komplexný systém ochrany a podpory. Tu musí výrazne pomôcť štát,” skonštatovala Holečková.

Podľa KDH je potrené zlepšiť financovanie a dostupnosť služieb štátu pre týrané ženy. “Žena musí vedieť, že odchodom od násilníckeho partnera sa jej nezrúti život, nepríde o prácu, deti, pretože násilnícky muž si dokáže zaplatiť lepších právnikov. Centrá pomoci musia mať dostatok financií a kvalifikovaného personálu,”ozrejmila Anna Laurinec Šmehilová z hnutia.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak