Type to search

ZAHRANIČIE

Môže Rusko napadnúť NATO? Aktuálne stanovisko Vladimíra Putina

Výroky západných politikov o možných plánoch Moskvy zaútočiť na ďalšie krajiny Putin označil za nezmysel. Za “úplný nezmysel” ruský prezident Vladimír Putin označil tvrdenie, že Rusko môže zaútočiť na Poľsko, pobaltské štáty alebo Česko. Vyhlásil to v stredu pri stretnutí s ruskými vojenskými pilotmi, o ktorom v noci na dnešok informoval Kremeľ.

“Je to len ďalší spôsob, ako oklamať svoje obyvateľstvo a vytiahnuť z ľudí ďalšie peniaze, aby niesli bremeno na svojich pleciach,” povedal šéf Kremľa na podporu Ukrajiny, ktorú jej krajiny NATO poskytujú od začiatku rukej invázie vo februári 2022.

Putin kritizoval rozširovanie NATO a o krajinách na východnom krídle aliancie povedal, že “sa zrejme domnievajú, že to všetko nejako zodpovedá ich národným záujmom, boja sa veľkého Ruska”.

“Voči týmto štátom nemáme agresívne úmysly,” uviedol Putin. “Takže to je úplný nezmysel, možnosť útoku na nejaké ďalšie krajiny, na Poľsko, Pobaltie, strašia aj Česi. Proste nezmysel, ďalší spôsob, ako oklamať svojich obyvateľov a ako dostať z ľudí ďalšie peniaze, aby niesli bremeno na svojich pleciach,” povedal tiež v súvislosti s nákladmi na pomoc Ukrajine zo strany Západu.

O vojne na Ukrajine Putin vyhlásil, že Rusko “len chráni ľudí na svojich historických územiach”.

Krajinám, ktoré Ukrajine plánujú dodať vojenské lietadlá F-16, prezident odkázal, že Rusko tieto lietadlá zničí, “rovnako ako dnes ničíme tanky, obrnené vozidlá a ďalšie vybavenie vrátane salvových raketometov”. Lietadlá budú pre ruskú armádu legitímnym cieľom, či budú štartovať z Ukrajiny alebo z iných krajín, povedal ruský vodca.

Dánsko, Holandsko, Belgicko či Nórsko sľúbili tento rok dodať Ukrajine vyše štyri desiatky lietadiel F-16, od ktorých si Kyjev sľubuje zabezpečenie kontroly ukrajinského vzdušného priestoru. Prvých šesť strojov má doraziť na jar z Dánska, Holandsko hovorí o dodávkach počas leta.

Ukrajina dlhodobo žiada Západ o poskytnutie lietadiel. Minister zahraničia Dmytro Kuleba podľa Reuters v stredu povedal, že prvé stroje očakáva Kyjev v najbližších mesiacoch. Podľa niektorých médií však zatiaľ napríklad kvôli zlej znalosti angličtiny zaostáva za plánom potrebný výcvik ukrajinských pilotov.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak