Type to search

SPRÁVY ZAHRANIČIE

SELFIE NA MIESTE NAJVÄČŠEJ JADROVEJ KATASTROFY. TOTO TURISTI PREHNALI!

Daniel Ouzky
Daniel Ouzky jún 14

Turisti sa chodia fotiť do Černobylu a dostávajú sa za to pod paľbu kritiky. Fotografie niektorých ľudí zhotovené na mieste bývalej sovietskej jadrovej elektrárne v Černobyli na území dnešnej Ukrajiny skutočne zneucťujú katastrofu, ktorá sa tu odohrala.

Lokalita zaznamenala prudký nárast počtu návštevníkov od nedávneho uvedenia krátkeho televízneho seriálu. Niektorí turisti však využívajú miesto postihnuté následkami havárie jadrovej elektrárne z roku 1986, ako aj vyľudnené neďaleké mesto Pripiať, ako kulisu pre selfie.

 

 

Craig Mazin, tvorca zmieneného seriálu, vyzval ľudí, aby boli v tejto súvislosti citliví. “Je skvelé, že náš seriál vyvolal vlnu záujmu o návštevu uzatvorenej zóny v Černobyli. Videl som fotografie, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach. Pri návšteve však majte na pamäti, že sa tam odohrala strašná tragédia, a správajte sa s úctou k tým, ktorí trpeli a obetovali svoje životy,”napísal Mazin na sociálne sieti.

 

 

Na Instagrame boli zverejnené zábery, na ktorých sa ľudia smejú alebo robia nepatričné gestá. Nevraviac o fotografiách polonahých tiel s černobyľskými kulisami v pozadí. Úrady tvrdia, že rádioaktívne izotopy sa stále nachádzajú na mieste, ale pre krátkodobý pobyt v danej oblasti nepredstavujú zdravotné riziká.

 

(Snímka zo seriálu Chernobyl)

Černobyľ bol v apríli 1986 scénou najhoršej jadrovej havárie na svete. Oficiálne sa uvádza, že pri nej zahynulo 31 ľudí, avšak odhady sa pohybujú od 4000 do 93.000 obetí. Bez odvahy tých, ktorí riskovali svoje životy pri odstraňovaní následkov havárie, mohol počet mŕtvych dosiahnuť až milióny.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak