Type to search

SPRÁVY ZAHRANIČIE

Vieme, PREČO Brazília odmietla pomoc v boji proti požiarom v amazonskom pralese!

 

Lídri skupiny G7 na víkendovom summite vo Francúzsku vyčlenili 20 miliónov dolárov na boj s požiarmi v Amazónii.

 

Brazília v pondelok odmietla pomoc skupiny krajín G7 v boji proti obrovským požiarom v amazonskom dažďovom pralese. Vplyvný poradca brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, Onyx Lorenzoni, odkázal francúzskemu lídrovi Emmanuelovi Macronovi, aby sa staral “o svoju krajinu a svoje kolónie”.

 

“(Ponuku) si ceníme, ale možno sú tieto prostriedky potrebnejšie na opätovné zalesňovanie Európy,” uviedol Lorenzoni na spravodajskom portáli G1.

 

(Lorenzoni narážal na záväzok venovať 20 miliónov dolárov na boj s požiarmi v Amazónii, ktorý si dali lídri skupiny G7 na víkendovom summite vo Francúzsku)

 

“Macron nedokáže zabrániť ani predvídateľnému požiaru v katedrále, ktorá je svetovým kultúrnym dedičstvom. Čo on chce naučiť našu krajinu?” pokračoval Lorenzoni a narážal na aprílový požiar, ktorý zničil katedrálu Notre-Dame v Paríži.

 

(Ekosystém a tisíce zvierat sú v šoku. Situácia je vážna)

 

Avšak po stretnutí Bolsonara a jeho ministrov brazílska vláda zmenila postoj. “Brazília je demokratický, slobodný štát, ktorý nikdy neuznával kolonialistické a imperialistické praktiky, aké sú zrejme cieľom Francúza Macrona,” dodal Lorenzoni.

 

Napätie medzi Francúzskom a Brazíliou narástlo po tom, čo Macron na Twitteri napísal, že požiare spaľujúce povodie rieky Amazon sú už medzinárodnou krízou a mali by byť aj hlavnou prioritou na summite G7 vo francúzskom letovisku Biarritz.

 

(V Amazonii horí rekordné množstvo požiarov. Dym z požiarov zahalil metropolu Sao Paulo do tmy)

 

Bolsonaro zareagoval kritikou Macrona, ktorý má podľa neho “myslenie kolonialistu”.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak