Type to search

POLITIKA ZAHRANIČIE

TOTO spravila odsúdená ministerka, ktorá putuje za mreže!

Rumunský odvolací súd v pondelok potvrdil minuloročný verdikt najvyššieho súdu a poslal bývalú ministerku športu a mládeže Monicu Ridziovú na päť rokov do väzenia za korupciu a zneužitie úradu, ktorých sa mala dopustiť udelením predražených štátnych zákaziek súkromným firmám.

 

37-ročná bývalá europoslankyňa sa podľa súdu dopustila zneužitia právomocí a spreneverila verejné prostriedky určené na koncerty pre mládež počas funkčného obdobia v roku 2009. Náklady mali byť nafúknuté a služby na nich poskytovali nelegálne zazmluvnené firmy.

Dôsledkom pre štát bola strata v hodnote vyše 600-tisíc eur.

 

(Iacobová-Ridziová bývala známou spojenkyňou bývalého prezidenta Traiana Baseska a jeho dcéry Eleny, ktorá je teraz europoslankyňou. Vždy tvrdila, že bola len obeťou rumunského protikorupčného ťaženia)

 

Ridziová bola ministerkou iba niečo viac ako pol roka, keď pre podozrenia z korupčného správania odstúpila. Rovnaký trest potvrdil súd v pondelok aj pre jej vtedajšiu poradkyňu.

 

Vyšetrovanie sa začalo v roku 2011. Verdikt rumunského najvyššieho súdu je konečný.

Vieme, prečo v Rusku padla vláda!

Všetky potrebné informácie sa dočítate v článku…

Počas posledných rokov bolo v tejto balkánskej krajine kvôli korupcii vyšetrovaných a uväznených niekoľko vysoko postavených osôb vrátane bývalých ministrov a mediálnych magnátov.

 

Za mrežami okrem iných skončil aj expremiér Adrian Nastase. Najčerstvejším prípadom je vyšetrovanie niekdajšej ministerky regionálneho rozvoja a turizmu Eleny Udreaovej. Charizmatická politička je podozrivá z prania špinavých peňazí a falšovania majetkového priznania v roku 2010.

Rumunské súdnictvo je pod tlakom Európskej únie. Kým v roku 2006 stíhali tamojšie orgány 155 vysokých štátnych úradníkov a predstaviteľov výkonnej moci, v minulom roku ich už bolo viac ako tisíc.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak