Type to search

POLITIKA

Matovič je na dne! Politologička VYBUCHLA a spustila: TOTO bola NAJVÄČŠIA chyba!

Edita Silna
Edita Silna mar 15

Vládna koalícia zaznamenala počas roka od svojho nástupu úspechy v boji proti korupcii, čo bolo prioritou jej programu.


Zlyhala však v snahe zmeniť štýl vládnutia, nastoliť politickú kultúru a obnoviť dôveru ľudí v právny štát a spravodlivosť pre každého. Myslí si to politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi. Jej kolega Pavol Baboš doplnil, že zlyhaním je aj vnútorné fungovanie koalície. Napätie medzi partnermi sa totiž podľa neho prenáša do spoločnosti. Prioritou vlády do budúcna bude podľa Világi bojovať s dôsledkami pandémie, najmä socioekonomickými.

 

Politologička vidí zlyhania v snahe obnoviť dôveru voči politikom a štátnej správe. Pripomenula kauzu plagiátorstva vysokopostavených politikov koalície. “Kauza odišla do stratena, neboli vyvodené osobné dôsledky,” skonštatovala. Vníma tiež kritiku “papalášistických” manierov niektorých ľudí zo Sme rodina. “Opäť tu máme ako keby antitézu oproti tomu, čo chcela vláda dosiahnuť. Aby spravodlivosť, zákony a pravidlá platili pre každého rovnako,” doplnila Világi.

 

Negatíva vidí tiež v politickej kultúre a komunikácii, napríklad v podaní premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Dochádza podľa nej k nadradeniu víťaza volieb. “Prejavilo sa to v spôsobe výberu prednostov okresných úradov a aj vtedy, keď vystúpili do povedomia požiadavky prerozdelenia peňazí z Európskej komisie,” skonštatovala. Ak by aj čísla nakazených či hospitalizovaných boli rovnaké, atmosféra v spoločnosti by bola úplne iná, ak by vláda ukazovala, že koná jednotne, že si uvedomuje vážnosť situácie a naozaj s tým niečo robí, myslí si Baboš. “Ľudia majú oprávnene pocit, že koalícia kašle na opatrenia a rieši si vlastné spory,” doplnil politológ.


sk_SKSlovak
sk_SKSlovak