Type to search

POLITIKA

Sulík VYTIAHOL na Matoviča tú najsilnejšiu zbraň: Takto chce vláda pomáhať ľuďom?!

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí so zvyšovaním daní. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal predseda liberálov a minister hospodárstva Richard Sulík. Pre stranu SaS je podľa neho zvyšovanie daní „červenou líniou“„Chápeme, že na stole je ústavný zákon o dlhovej brzde, ktorý aj my si myslíme, že by bolo vhodné zmeniť a prispôsobiť, ale zároveň máme v programovom vyhlásení vlády napísané, že prijmeme opatrenia na to, aby nestúpalo celkové daňovo-odvodové zaťaženie,“ povedal.

 

Strana SaS preto podľa Sulíka do zákona o dlhovej brzde navrhla doplniť aj tzv. daňovú brzdu. Išlo by o ústavný záväzok vlády nezvyšovať dane. „Toto je obzvlášť aktuálne v čase, keď nový minister financií má plány napríklad zvýšiť DPH na 25 percent alebo násobne zvýšiť daň z nehnuteľností a podobne,“ tvrdí. Takéto návrhy sú podľa Sulíka pre liberálov neprijateľné.

 

Liberáli podľa Sulíka ponúkli kompromis, že budú súhlasiť so „zmäkčením“ dlhovej brzdy výmenou za to, že do toho istého alebo iného zákona sa dostane opatrenie o tom, že vláda nesmie zvýšiť celkové daňovo-odvodové zaťaženie. Sulík upozornil na to, že minister financií Igor Matovič túto požiadavku nazval vydieraním. „Ja si to nemyslím, je to len dôsledný, konzistentný postoj strany, že nebudeme súhlasiť s vyššími daňami,“ dodal.


sk_SKSlovak
sk_SKSlovak