Type to search

POLITIKA

Lipšic je nespokojný s trestom za disciplinárne previnenie. Sťažuje sa na Ústavnom súde

„Rozhodnutie rešpektujem, ale nesúhlasím s ním,“ povedal špeciálny prokurátor bezprostredne po rozhodnutí Najvyššieho správneho súdu.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa počas vojny v polícii zastal vyšetrovateľov NAKA a svojich podriadených na Úrade špeciálnej prokuratúry. Podľa Najvyššieho správneho súdu tým však porušil povinnosť prokurátora, čím spáchal disciplinárne previnenie. Súd ho za to v máji potrestal – dostal písomné pokarhanie.

Špeciálny prokurátor však so súdnym verdiktom nesúhlasí a obrátil sa preto so sťažnosťou na Ústavný súd. Tam ho zastupuje advokát Peter Kubina.

„Ide o ústavnú sťažnosť podanú proti rozhodntiu Najvyššieho správneho súdu v disciplinárnom konaní, ktorým bol uznaný vinným z disciplinárneho previnenia. Sťažnosť je založená na hmotnoprávnych, ako aj procesných dôvodoch,“ vysvetlil Kubina.

Lipšic už priamo po rozhodnutí správneho súdu vyhlásil, že si za svojimi slovami stojí a kedykoľvek by ich znovu zopakoval.

„Bez znalosti spisu verejne špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry,“ zdôvodnila vlani generálna prokuratúra disciplinárny návrh.

Daniel Lipšic sa bránil tým, že len obhajoval svojich podriadených prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry. Podľa správneho súdu však pochybil.

Ak bol špeciálny prokurátor presvedčený o nezákonnosti v postupe inšpekcie a bratislavskej krajskej prokuratúry, mal podľa senátu využiť interné postupy sanovania celej záležitosti a nie svoje názory medializovať.

„Tým, že hneď reagoval prostredníctvom médií, porušil zásadu lojality,“ zdôraznila predsedníčka súdneho senátu Anita Filová.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak