Type to search

POLITIKA

Sudkyňa z ľudu Remišová má krv v očiach! Odmieta nižšie trestné sadzby, ktoré žiada Únia

Znižovanie trestov za ekonomickú trestnú činnosť by mala priniesť novela Trestného zákona. Súčasný návrh novely, ktorú pripravovala exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS), bolo možné pripomienkovať do pondelka (21. 11.). Jej nástupca Viliam Karas považuje reformu trestných kódexov za jednu z priorít.

Navrhovaná legislatíva chce okrem iného motivovať sudcov k ukladaniu alternatívnych trestov. Priniesť má aj lepšiu vymožiteľnosť náhrady škody či zvýšenie hranice malej škody na 500 eur. To, že má Slovensko najvyššie trestné sadzby za ekonomickú trestnú činnosť spomedzi našich susedov a takmer najvyššie spomedzi všetkých štátov Únie, je fakt. Aj medzinárodné orgány dlhodobo poukazujú na to, že tento trend by na Slovensku bolo treba zmeniť a priblížiť sa tak k vyspelým krajinám.

„Povedať že, megapodvodníci, ktorí Slovensko pripravili o desiatky miliónov, by mali dostať podmienku alebo oľutovať a nedostať žiadny trest, to považujem za neakceptovateľné,“ poznamenala Remišová. V tejto súvislosti spomenula kauzu zmenky, eurofondové podvody či podvody na agrodotáciách. „To boli obrovské podvody, pri ktorých štát prichádzal o obrovské zdroje,“vyjadrila sa ministerka na sociálnej sieti i pre TASR.

„Napriek tomu, že táto vláda urobila v boji proti korupcii veľký krok dopredu, rozmáha sa nám tu zvláštny trend. Niektorí politici, ako aj generálny prokurátor si myslia, že tresty za obrovské zlodejiny by sa mali výrazne znižovať.“

Nuž, čo je pre pani ministerku „zvláštny trend,“ je úplne v súlade s medzinárodnými štandardami a právom Európskej únie. To by možno Remišová vedela, keby nebola len „sudkyňou z ľudu,“ a samozvanou odborníčkou v oblasti práva a justície.

 

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak