Type to search

POLITIKA

Naďova “radostná” novina! Z Nemecka sme dostali “výhodný” dar za našu podporu Ukrajiny

Naď má „radostnú“ správu. Minister obrany informoval verejnosť, že Ukrajina si už prevzala 30 bojových vozidiel pechoty (BVP-1) od Slovenska. Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti. Na jeho status upozornila TASR. Ako pripomenul, SR dostane ako náhradu od Nemecka 15 bojových tankov Leopard 2 A4 po generálke vrátane náhradných dielov, munície a výcviku.

„Môžem s radosťou potvrdiť, že po podpise relevantného memoranda pred dvoma týždňami sme svoju časť dohody v uplynulých dňoch naplnili a Ukrajina si prevzala 30 našich BVP1,“ vyhlásil minister.

Naď vzápätí pripomenul, že k nám smeruj pásové bojové vozidlá z Nemecka. Konkrétne tanky. „Už v decembri príde na Slovensko z Nemecka prvý tank Leopard 2 A4 a následne každý mesiac v priebehu roka 2023 dostaneme jeden až dva kusy, až ich bude na Slovensku 15. Tieto tanky výrazne posilnia náš tankový prápor. Čím naplníme ďalšiu podmienku na výstavbu ťažkej mechanizovanej brigády v rámci cieľov spôsobilostí NATO,“ uviedol Naď. Hovorí o riešení výhodnom pre všetky zúčastnené strany. Vyzdvihol spoluprácu v oblasti obrany s Nemeckom.

„Takéto riešenie je veľmi výhodné pre vsetky zúčastnené strany a rád by som touto cestou poďakoval Nemecku za skvelú spoluprácu, ktorú na bilaterálnej úrovni v obrannej oblasti máme,“ dodal šéf rezortu obrany v statuse. K nemu pripojil aj spoločné fotografie nemeckou ministerkou obrany aj so svojim ministerským náprotivkom na Ukrajine.

Opozícia Naďa kritizuje, že z rozpočtového „koláča“ jeho rezort ukrajuje neprimerane veľa finančných prostriedkov. Tieto peniaze totiž môžu v konečnom chýbať vláde, ktorá deklaruje pomoc občanom v čase drastického zdražovania. A to má vo významnej miere podľa viacerých odborníkov na svedomí práve vojna na Ukrajine. Tá sa zároveň neustále predlžuje aj vďaka tomu, že západné štáty vojensky podporujú Kyjev. V tejto súvislosti sa Naď vyjadril, že jeho najväčším tohtoročným úspechom ako ministra slovenského rezortu obrany bolo vyzbrojenie Ukrajiny.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak