Type to search

DOMÁCE

Na Slovensku ľuďom čoraz viac šibe a so psychiatrami to vyzerá VEĽMI zle!

Slovákom čoraz viac šibe! Slovensko nepotrebuje viac psychiatrických lôžok, ale viac ambulantných psychiatrov. Uviedla to hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre odbor psychiatrie Ľubomíra Izáková. Zdôrazňuje potrebu vybudovania komunitnej psychiatrickej starostlivosti, v ktorej si podľa nej mnoho pacientov nájde cestu k uzdraveniu.

„Pacienti, ktorí najviac konzumujú psychiatrickú starostlivosť v psychiatrických ambulanciách, musia chodiť na opakované kontroly a intervencie sú dlhšie a pre psychiatra časovo náročnejšie, pôjdu do komunitnej starostlivosti. (…) O nich sa odľahčí sektor psychiatrickej ambulancie a vytvorí sa priestor pre nových pacientov,“ priblížila. Funguje to podľa nej aj v zahraničí.

Na nedostatok komunitných služieb pre psychiatrických pacientov poukázala koncom januára komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. „Komunitná starostlivosť o pacientov s duševnou poruchou je pritom nástrojom k účinnej liečbe, ktorá môže vo veľkej miere minimalizovať alebo až predchádzať akútnym alebo dlhodobým hospitalizáciám,“ zdôraznila.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak