Type to search

POLITIKA

Ľudia doplácajú na prázdne sľuby odvolaného premiéra! Základné služby miest a obcí v OHROZENÍ

Heger sľubuje obyvatelia trpia. Členovia Nitrianskeho regionálneho združenia (NRZ) Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) varovali, že poskytovanie základných služieb miest a obcí je ohrozené.

Ako sa konštatuje v stanovisku zástupcov samosprávy, rapídne zvýšenie cien energií a ďalších nákladov v kombinácii s nečinnosťou vlády vážnym spôsobom ohrozuje základné fungovanie samosprávy. „NRZ ZMOS žiada vládu o urýchlené prijatie opatrení, ktorými bude zabezpečené dofinancovanie zvýšených nákladov na energie v takej výške, aby mohli byť dodržané rozpočtové pravidlá samosprávy,“ píše sa v stanovisku snemu NRZ ZMOS.

Vláda samosprávam deklaruje pomoc s energokrízou. Do konca marca je pre nich cena elektrickej energie zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne na úrovni 99 eur za megawatthodinu. Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne má 80 percent z toho preplatiť štát.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) v uplynulých týždňoch vyzval na vecnosť a konštruktívnosť, a to aj pri diskusiách o kompenzačných mechanizmoch pri drahých energiách. Žiada nerobiť z toho politiku. Upozornil, že je pripravený na diskusiu so samosprávami o konkrétnych problémoch, uistil, že chce s nimi hovoriť aj kompenzáciách pre menšie obce, ktoré môžu mať problémy s cash flow. „Určite im musíme podať pomocnú ruku,“ vyhlásil.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak