Type to search

POLITIKA

Remišová je v koncoch! Dlžoby strany Za ľudí sa vyšplhali do astronomických výšok!

Daniel Ouzky
Daniel Ouzky jún 05

Niekomu sa možno zdá, že predchádzajúce parlamentné voľby neboli tak dávno, pričom tento pocit ešte umocňuje efekt predčasne rozpadnutej vlády. Napriek tomu sa za tých niekoľko rokov udialo množstvo vecí (hlavne z ekonomického hľadiska), ktoré môžu niektoré strany stáť existenciu. Reč je aj o bývalej koaličnej Za ľudí, ktorá sa podľa všetkého finančne nevie pozviechať z dlhov.

O nie veľmi ružovej situácii strany píše denník Pravda. Podľa týchto zdrojov sa hovorí o tom, že strane sa nepodarilo splatiť všetky dlhy, ktoré vznikli aj tým, že v subjekte Za ľudí si požičiavali na kampaň ešte v roku 2020.

Finančná kondícia strany a jej popis sa datuje aj do roku 2019 a 2020, kedy strana odobrila až sedem zmlúv na pôžičky vo výške 3,25 miliónov eur. Plán zrejme bol, že strana tieto dlhy postupne zadusí aj výsledkom vo voľbách a následným, pravidelným štátnym príspevkom, ktorý jej po voľbách prislúcha. Je však nutné dodať, že strana zrejme od volieb očakávala vyššie, možno aj dvojciferné čísla, no na konci dňa sa ledva dostali do parlamentných lavíc.

Okrem iného je tu však iný výkričník, pretože to vyzerá tak, že strane termín uplynul túto stredu – 31. mája 2023. Nie je isté, či si strana do tohto dátumu záväzky splnila. Denník pripomína aj to, že na ekonomické nebezpečenstvo strane hrozilo aj po auditorskom prehľade z roku 2021.

Keď sa však hovoríme o čase práve v roku 2021, išlo o nesplatený dlh až vo výške 930-tisíc eur, čo určite nie je malá suma. “Uvedená situácia naznačuje existenciu významnej neistoty, ktorá môže vyvolať pochybnosť o schopnosti politickej strany naďalej nepretržite pokračovať v činnosti,” povedala vtedy auditorka. Strana má pritom pravidelný príspevok od štátu, ktorý jej vyplýva z volebného zisku vo výške 5,2 milióna eur.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak