Type to search

POLITIKA

Robia si z nás dobrý deň! Poslanci na schôdzu o nelegálnych migrantoch jednoducho neprišli!

Poslanci ani dnes nebudú rokovať o vládnom návrhu novely zákona o pobyte cudzincov, ktorá mala riešiť zmeny pri vydávaní potvrdení pre cudzincov. Ani na druhý pokus sa im nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu, na ktorej mali o tejto téma diskutovať. Názory na dôvody, prečo sa tak dôležitá téma odsunula na druhú koľaj, sa rôznia. Poslanci sa už začali obviňovať navzájom.

V parlamente sme sa stali svedkami ďalšieho fiaska. V rokovacej sále sa prezentovalo len 69 poslancov, čo nie je nadpolovičná väčšina. Národná rada preto nebola uznášaniaschopná. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) následne ukončil schôdzu.

Návrh novej legislatívy mal priniesť zmenu, podľa ktorej by už polícia nevydávala potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska každému cudzincovi. Z povinnosti sa mala stať iba možnosť. Dostávať potvrdenie by nemali najmä tí, ktorí cez Slovenskú republiku iba migrujú do iného štátu. Vláda návrhom reagovala na zvyšujúcu sa nelegálnu migráciu. Parlamentu navrhovala materiál prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Šéf parlamentu Boris Kollár už skritizoval poslancov, ktorí nepodporili otvorenie mimoriadnej schôdze. Kollár tvrdí, že migranti na Slovensko budú chodiť, kým sa nezmení prístup pri vydávaní potvrdení. Politikov sa pýtal, ako chcú vysvetliť svoj postoj občanom v prihraničných oblastiach, ktorí zažívajú strety s utečencami. “Toto bude pokračovať, kým toto uznesenie nebude zrušené. Kým im to budeme vydávať, dovtedy k nám sem budú chodiť,” povedal Kollár na tlačovej konferencii. Upozornil tiež, že vydávanie potvrdení cudzincom sa zaviedlo za vlády Smeru-SD a jeho poslanci schôdzu nepodporili.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak