Type to search

POLITIKA

Korčok VERBUJE ľudí k voľbám: Koalícia nesmie získať absolútnu moc, musíme im v tom zabrániť!

Koalícii sa nepodarilo rozložiť právny štát, reagoval kandidát na prezidenta Ivan Korčok na rozhodnutie Ústavného súdu SR o pozastavení účinnosti niektorých častí novely Trestného zákona. „Je to ďalší dôkaz, prečo je taká podstatná mocenská rovnováha a prečo nesmú získať absolútnu moc,“ uviedol Korčok.

Koalícii sa nepodarilo rozložiť právny štát, reagoval kandidát na prezidenta Ivan Korčok na rozhodnutie Ústavného súdu SR o pozastavení účinnosti niektorých častí novely Trestného zákona. „Je to dôležitá správa, pretože síce sa koalícia snaží rozložiť právny štát, ale kým sú tu funkčné a nezávislé inštitúcie, nebudú to mať také jednoduché. Je to ďalší dôkaz, prečo je taká podstatná mocenská rovnováha a prečo nesmú získať absolútnu moc. Spoločne im v tom vieme zabrániť. Verím, že sa politici vládnej koalície zdržia útokov na ústavný súd a budú konať v súlade s Ústavou SR,“ uviedol Korčok.

Novelu Trestného zákona schválila koalícia v štvrtok 8. februára. Hlava štátu sa v piatok 16. februára rozhodla novelu Trestného zákona podpísať. Súčasne podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie tejto novely. Zároveň podala návrh na pozastavenie jej účinnosti, kým súd o jej návrhu nerozhodne. Vládna koalícia v súčasnosti naťahuje čas a odmieta zverejniť novelu trestných kódexov v Zbierke zákonov.

Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu podnety týkajúce sa koaličnej novely Trestného zákona. Podľa zdroja agentúry SITA, ktorý si neželal byt menovaný, by sa pozastavené časti mali týkať znižovania trestných sadzieb a skracovania premlčacích lehôt za niektoré trestné činy. Takisto sa pozastavené časti týkajú navrhovanej kompetencie ministra spravodlivosti zasahovať do schválených dohôd o vine a treste. Pozastavené časti sa netýkajú zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak